Badania lekarskie

• autor: pilkarskienadzieje, 2013-03-22 08:44

Wszystkim chcącym trenować w naszej Akademii, przypominamy o obowiązku posiadania badań w Poradniach Medycyny Sportowej. W rozwinięciu poniżej szczegóły i adresy najbliższych placówek.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportowej wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej lub lekarz posiadający certyfikat w zakresie orzecznictwa sportowo-lekarskiego nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej a w odniesieniu do osób niepełnosprawnych również lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Skierowanie na badania lekarskie wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Wykonywanie badań z zakresu medycyny sportowej obejmujących dzieci i młodzież do ukończenia 21 r.ż. uprawiających sport wchodzi w zakres refundowanych ze środków publicznych świadczeń na rzecz zachowania zdrowia, zapobiegania chorobom i wczesnego wykrywania chorób. Celem badań sportowo-lekarskich jest ocena ryzyka rozwoju niekorzystnych następstw zdrowotnych wskutek uprawiania danej dyscypliny sportu. Badania sportowo-lekarskie mają charakter badań:
- wstępnych - wykonuje się je przed przystąpieniem do uprawiania danej dyscypliny sportowej i powinny być możliwie wszechstronne.
- okresowych - służą ocenie wpływu treningu na organizm sportowca.
- kontrolnych - po przebyciu poważnej choroby, pobycie w szpitalu, kontuzji.
Zawodnik, przystępujący i uczestniczący w treningach sportowych oraz biorący udział w zawodach, powinien być uznany za zdolnego do udziału w treningach/zawodach pod względem zdrowotnym. Badanie i orzeczenie powinno być udokumentowane w karcie zdrowia sportowca (tzw. "mała książeczka") lub książeczce zdrowia sportowca wydanej przez Polski Związek Sportowy.
Zgodnie z przepisami orzeczenie o zdolności do uprawiania sportu może zostać wydane na maksymalnie 6 miesięcy.
Kryteria kwalifikacji do uprawiania sportu zależą od rodzaju aktywności ruchowej (dyscypliny sportu), jaką zamierza uprawiać kandydat, intensywności treningów oraz wieku kandydata.

Poradnia Medycyny Sportowej NZOZ "CMS" Mielec ul. Solskiego 1 - Hala sportowa tel. 583 07 66.

Poradnia Medycyny Sportowej - Radomyśl Wielki, ul. Armii Krajowej 5 , tel. (014)681 97 81

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.